20 maja, prezydent Elbląga Michał Missan przekazał klucze do bram miasta na ręce pani prezes ERKON – Barbary Gąsak, tym samym otwierając Tydzień Osób Niepełnosprawnych.

 

Następnie wyruszył uroczysty przemarsz spod Urzędu Miasta przy ul. Łączności na Stare Miasto.

W czwartek 23 maja TON swój przystanek miał w Bażantarni. Podobnie jak w latach minionych, także i tym razem nie zabrakło wsparcia okazanego przez darczyńców i sponsorów. To dzięki nim na przybyłych czekało wiele przekąsek: zupa, kiełbaski, pizza, ciasta, popcorn, lody.

– Życzę państwu dużo radości i pozytywnych emocji – mówiła rozpoczynając festyn Ewa Smerża, prezes zarządu Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”, dziękując darczyńcom i sponsorom, dzięki którym dzisiejsze wydarzenie mogło się odbyć.

– Dzisiejszy festyn, jak i cały tydzień organizowali nasi pracownicy. Pani Agnieszka i pani Beata są szefowymi dzisiejszego pikniku, ale osób zaangażowanych w organizację było wiele – wskazała Barbara Gąsak, prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. – Witam placówki i organizacje pozarządowe. Bawmy się kochani, weselmy, zapomnijmy o naszych troskach. Mamy ten klucz, otwierajmy nim te bramy – dodała.

W trakcie festynu nie zabrakło muzyki, śpiewu i tańca. Były także m.in. gry i konkursy, loteria fantowa, trampolina, pokaz jazdy konnej, a także – dzięki Fundacji Czterolistna-KONI-czyna – możliwość jazdy konnej.

W namiocie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego można było wykonać podstawowe badania. Podczas festynu obecne były także służby mundurowe: policja, Straż Miejska (z grą edukacyjną) i strażacy z JRG 1.

Organizatorami festynu byli: Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sielanka” oraz Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych.

26 maja, zwieńczeniem Tygodnia Osób Niepełnosprawnych była obfitująca w atrakcyjne i wartościowe wydarzenia niedziela na elbląskiej starówce.

Na elbląskiej starówce zaprezentowały się dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i szkół, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy.

W trakcie kilkugodzinnego spotkania był także czas na uhonorowanie tych, którzy od lat wolontarystycznie wspierają Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych.

Oczywiście klucze do bram miasta zwrócone zostały prezydentowi Michałowi Missanowi.

– Umówiliśmy się, że po pierwsze: miasto zostanie oddane w niezmienionym stanie i dziś przejechałem się po mieście, jest ok pani prezes, możemy odebrać klucz. Był też drugi warunek: że pani prezes odda klucz, jak przyjadę osobiście – mówił z uśmiechem prezydent Elbląga. – Jestem i kłaniam się nisko organizatorom, którzy przyłożyli rękę do realizacji tego tygodnia i do zobaczenia za rok.

***

Więcej o Tygodniu Osób Niepełnosprawnych na Razem z Tobą (razemztoba.pl).