Za nami koniec kolejnego roku działalności Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. O podsumowanie minionych 365 dni poprosiliśmy prezesa Zbigniewa Puchalskiego.

SONY DSC

Jaki był ten 2014 rok?

To dla naszej organizacji kolejny rok wytężonej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i prób aktywizacji tego środowiska. Realizowaliśmy w sumie osiem projektów z dziedziny poradnictwa prawnego i społecznego oraz zawodowego. Już kolejny rok wydajemy pismo dla osób niepełnosprawnych ?Razem z Tobą?, które cieszy się niesłabnącą opinią wśród osób niepełnosprawnych. Aktywizujemy osoby niepełnosprawne dając im, możliwość lepszego funkcjonowania w zmieniającym się świecie. Warto tutaj wspomnieć o ?Asystencie osób niepełnosprawnych? projekcie realizowanym ze środków miejskich. Cieszył się bardzo dużą popularnością osób niepełnosprawnych i zebraliśmy za niego wiele pozytywnych opinii. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie w sprawie kontynuacji tych działań w roku 2015. W minionym roku otrzymaliśmy również nagrodę za projekt ?Praca=Samodzielność? a jeden z naszych pracowników został nominowany do ogólnopolskiego konkursu ?Człowiek bez barier?.

Co można uznać za największy sukces?

Jak już powiedziałem, z pewnością sukcesami są: nagroda w konkursie Regaty Rozwoju: Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej PO KL 2007?2013 w kategorii ?Liderzy Współpracy Narodowej PO KL? oraz realizacja projektu ?Asystent osoby niepełnosprawnej?. Udało nam się również uzyskać dofinansowanie z Fundacji Batorego, na wsparcie działania realizowanego z Powiatowym Centrum Pomocy w Rodzinie w Ostródzie ? mieście, w którym tworzyliśmy w ubiegłym roku oddział terenowy naszej organizacji.

Jakie cele stawia sobie ERKON w nowym roku?

Chcemy nadal realizować nasze cele statutowe, niosąc pomoc osobom niepełnosprawnym, dając im możliwość aktywizacji na wielu płaszczyznach. Przed nami nowa perspektywa funduszy unijnych, liczymy, że pozwoli ona nam jeszcze lepiej wypełniać naszą misję, co odbije się na polepszeniu jakości życia osób niepełnosprawnych w naszym regionie. Chciałbym również cały czas zacieśniać współpracę z samorządem zarówno miejskim jak i wojewódzkim, byśmy wspólnie realizowali stawiane przed nami cele.

Jest coś czego nie udało się zrealizować?

Wszystko co sobie założyliśmy na ten rok zostało zrealizowane. W sumie zakończyły się dwa projekty, kolejne czekają na decyzje w sprawie kontynuacji. Od kilku lat mamy sprawdzoną i niezawodną kadrę, która dba o to, by założone zadania oraz realizowane projekty miały jak najlepsze wyniki i zostały poprawnie zakończone. Wierzę, że ta ekipa nie pokazała jeszcze wszystkiego na co ją stać i z pewnością jeszcze nie raz będzie o Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych głośno, nie tylko na arenie miejskiej ale i ogólnopolskiej.

Ps. Wszystkim czytelnikom Razem z Tobą w imieniu swoim jak i całego Zarządu ERKON składam życzenia wszelkiej pomyślności w nowym 2015 roku i wielu udanych chwil spędzonych na lekturze ?Razem z Tobą?, które cały czas ewoluuje i zmienia się by sprostać jak najlepiej potrzebom dostarczenia swoim odbiorcom najważniejszych i sprawdzonych informacji z wielu dziedzin życia.

Rafał Sułek