17. listopada 2023 r. Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych uroczyście obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia. Był czas na wspomnienia, nie zabrakło także podziękowań i życzeń od przybyłych gości.

Jubileuszową galę rozpoczął występ uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu. To właśnie w murach tej placówki ERKON świętował swoje 30 urodziny.

Fot. Mateusz Misztal

? Przez te wszystkie lata ERKON się zmieniał. Zmieniali się prezesi, dyrektorzy i pracownicy. Niezmienny pozostawał cel, jaki przyświecał naszej organizacji: pomoc drugiemu człowiekowi poprzez wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia ? podkreśla Barbara Gąsak, prezes ERKON. ? Nie byłoby tego wszystkiego bez naszych ?ziemskich aniołów?, którzy od zawsze tkwią przy naszym boku. Mam tutaj na myśli naszych wolontariuszy, na których już od pierwszego dnia istnienia ERKON mogliśmy liczyć i którzy są bardzo ważnym elementem naszej działalności. Nie byłoby nas dziś tutaj również, gdyby nie Państwa instytucje, organizacje, firmy, bo to dzięki nim funkcjonujemy, dzięki Państwa pomocy, wsparciu nierzadko nie tylko finansowym, możemy na co dzień tworzyć lepszy świat, robić to, co potrafimy najlepiej i to, co wielu z nas po prostu kocha.

Fot. Mateusz Misztal

Uroczystość uświetnił występ ?Szalonych Małolat? i ?Szalonych? ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz. 

Fot. Mateusz Misztal

Na galę przybyło wielu znakomitych gości. Nie brakowało podziękowań za dotychczasową działalność i życzeń na kolejne lata.

? Proszę przyjąć ode mnie gratulacje. Pani Teresie Bocheńskiej składam również wielkie ukłony, bo tyle lat pracy na rzecz społeczności elbląskiej to nie lada wyczyn ? zaznaczyła poseł Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

? 30 lat ERKON, to 30 lat zdarzeń, faktów, za które wszyscy powinniśmy tej instytucji podziękować i za które powinniśmy pogratulować. Pierwszy konsultant, który zajmował się osobami niepełnosprawnymi, to był konsultant, którego wymyślili właśnie ludzie z ERKON ? podkreślił senator Jerzy Wcisła, składając życzenia na kolejne lata działalności. ? 3 miliony Polaków potrzebuje takiej pomocy. Ci niepełnosprawni przekraczają progi swoich mieszkań, wychodzą w sferę publiczną, przekraczają bariery transportowe, bariery architektoniczne, idą do pracy, realizują swoje marzenia, rozwijają swoje talenty dzięki ERKON-owi ? dodał.

? Gratuluję, bo to, co przez 30 lat zrobiliście dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, dla miasta czy dla samorządu i naszego województwa, to jest ogromna zasługa ? zaznaczył Mateusz Szkaradziński, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. ? Dziękuję za to, że zawsze można na państwa liczyć. Ja dziś tutaj mam tą przyjemność reprezentować tę instytucję, ale myślę, że przez kolejne lata ta instytucja, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie państwa dalej wspierać, czy to finansowo, czy to po prostu wiedzą. Ogromny wkład waszej wiedzy i doświadczeń sprawił też, że i my możemy z tego korzystać. Jestem dumny z tego, że w naszym województwie są takie stowarzyszenia, są takie osoby, które się angażują i robią wiele dobrego dla osób z niepełnosprawnością ? dodał.

Fot. Mateusz Misztal

? Bardzo dziękuję za to, że jesteście, za to, że działacie na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Swymi działaniami wspieracie samorząd w wypełnianiu naszych zadań ? podkreśliła Monika Kurpanik, pełnomocnik prezydenta Elbląga ds. Osób Niepełnosprawnych. ? Dziękuję bardzo za to, że od 30 lat zmieniacie świat na lepsze. Pani dyrektor mówiła tutaj o aniołach. To wy jesteście aniołami, bo to wy jesteście najbliżej drugiego człowieka, to wy wspieracie w codziennym funkcjonowaniu tych, którzy tego tak naprawdę potrzebują.

Jubileuszowe potkanie było także okazją do podziękowań tym, którzy przez 30 lat wspierali ERKON w jej działaniach. Wyróżnione zostały zarówno osoby, firmy jak i instytucje.

***

Patronat honorowy nad galą objęli: Marcin Kuchciński ? Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Witold Wróblewski ? Prezydent Elbląga oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Realizacja uroczystości była możliwa także dzięki wsparciu Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach zadania ?30 lat w służbie osobom z niepełnosprawnościami ? wolontariat jako ważne ogniwo funkcjonowania NGO?.

Tekst: Mateusz Misztal